Instytut dołączył do konsorcjum SPACEPORT-AI

Instytut dołączył do współpracy badawczej w zakresie rozwoju technik przetwarzania danych opartych na sztucznej inteligencji. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 24 listopada 2025 roku przez osiem uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych.

Celem inicjatywy SPACEPORT-AI jest integracja ekspertów zainteresowanych wspólnym rozwijaniem i testowaniem nowoczesnych metod efektywnego przetwarzania danych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych w obszarze sztucznej inteligencji.

Zgodnie z treścią listą w ramach współpracy partnerzy konsorcjum planują m.in.:

  1. wspólne korzystanie z dostępnych zasobów oraz zaplecza merytoryczno-technicznego, 
  2. wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami naukowymi i dydaktycznymi, 
  3. realizację projektów edukacyjnych, popularyzatorskich, kulturalnych i społecznych, 
  4. organizację warsztatów dydaktycznych, debat, sympozjów oraz wykładów gościnnych, 
  5. organizację konferencji i seminariów naukowych oraz edukacyjnych, 
  6. wspólne aplikowanie o środki finansowe na realizację projektów krajowych i międzynarodowych. 

Dołączenie Instytutu do konsorcjum SPACEPORT-AI stanowi kolejny krok w kierunku rozwoju współpracy naukowej i wdrażania innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Inicjatywa stwarza również nowe możliwości realizacji interdyscyplinarnych projektów badawczych oraz budowania sieci współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim i badawczym.