Instytut dołączył do konsorcjum SPACEPORT-AI
Instytut dołączył do współpracy badawczej w zakresie rozwoju technik przetwarzania danych opartych na sztucznej inteligencji. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 24 listopada 2025 roku przez osiem uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych.
Celem inicjatywy SPACEPORT-AI jest integracja ekspertów zainteresowanych wspólnym rozwijaniem i testowaniem nowoczesnych metod efektywnego przetwarzania danych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych w obszarze sztucznej inteligencji.
Zgodnie z treścią listą w ramach współpracy partnerzy konsorcjum planują m.in.:
- wspólne korzystanie z dostępnych zasobów oraz zaplecza merytoryczno-technicznego,
- wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami naukowymi i dydaktycznymi,
- realizację projektów edukacyjnych, popularyzatorskich, kulturalnych i społecznych,
- organizację warsztatów dydaktycznych, debat, sympozjów oraz wykładów gościnnych,
- organizację konferencji i seminariów naukowych oraz edukacyjnych,
- wspólne aplikowanie o środki finansowe na realizację projektów krajowych i międzynarodowych.
Dołączenie Instytutu do konsorcjum SPACEPORT-AI stanowi kolejny krok w kierunku rozwoju współpracy naukowej i wdrażania innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Inicjatywa stwarza również nowe możliwości realizacji interdyscyplinarnych projektów badawczych oraz budowania sieci współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim i badawczym.